IM RamnathanBalasubramaniam of Kanchi won the 2ndRadhThiagarajan Memorial State level Open chess tournament

2ndRadha Thiagarajan Memorial State level Open & Children Chess Tournament 2016

IM Ramnathan Balasubramaniam of Kanchi won the 2ndRadha Thiagarajan Memorial State level  Open chess tournament, organized by Golden Knight Chess Academy &Thiagarajar College of Engineering, Madurai.The 2nd  day State Level Open and Category tournament attracted 337 entries was held on 13thand 14th of February in Thiagarajar College of Engineering, Madurai.

 The open category attracted 147 entries, mostly from southern districts. Top seeded IM Ramnathan Balasubramaniam took the lead from the beginning, in the final round Bala drew with RohitRamanan of PSNA College and won the tournament with 7.5 points. Bala received the Radha Thiagarajan Memorial Rolling Trophy and a cash prize of Rs.5000/-.  B SelvaMurugan and B S Girinath of Madurai finished 2nd and 3rd place with 7.0 Points and 6.5 points respectively.

Photo Caption: (L TO R) : R Chandrasekaran, Physical Director, TCE, Mr.Vasudevan, Deen, TCE,  IM Ramnatha Balasubramaniam receiving trophy from R Preethi, former world u-18 silver medallist, Dr.Abhai Kumar, Principal, TCE , B.T.Sethuraman, Secretary, MDCA, S Ganesh Babu, Chief Arbiter, Raajesh G K, Placement officer, TCE.

Photo Caption: (L TO R) : R Chandrasekaran, Physical Director, TCE, Mr.Vasudevan, Deen, TCE, IM Ramnatha Balasubramaniam receiving trophy from R Preethi, former world u-18 silver medallist, Dr.Abhai Kumar, Principal, TCE , B.T.Sethuraman, Secretary, MDCA, S Ganesh Babu, Chief Arbiter, Raajesh G K, Placement officer, TCE.

Category level tournament for U10, U13 and U15 was held along with. S P K Arul Anandh of Coimbatore scored 7/8 in the U10 section, M Jayakumarof Madurai scored 6/7in the U13 section and V Sivanandha of Virudhunagar scored 6/6in the U15 section to win their respective category. Riya Shannon of Kanyakumari,S Srimathiof Sivakasi&Hafisha Begum of Madurai won the U10,13& 15 girls section respectively.

Prizes were distributed byFormer National U-17 Champion R Preethi.  Other guests present on the dais were Dr.Abhai Kumar V, Principal, TCE,Mr.Vasudevan, Deen, B T Sethuraman, Secretary, MDCA&G K Raajesh, Placement Officer, TCE. Dr.Chandrasekar, Physical Director, TCE welcome the gathering and International Arbiter S Ganesh Babu, Secretary, GKCA delivered the vote of thanks.

 OPEN MAIN PRIZES

Rank   Name   Rtg Club Type Pts BH. BH. SB
1 IM BalasubramaniamRamnathan 2189 KAN 43½ 38 43.75
2 Selvamurugan B 1708 MDU U25 7 40 36 36.50
3 Girinath B S 1788 MDU U25 41 36 33.75
4 Uttam Sharma 2077 CHE 40½ 36 33.75
5 RohitRamanan T G 1755 Psna U25 40 35½ 33.75
6 Priyadharshini D F 1724 KKI F25 38 33½ 31.75
7 ShanmugaSundaram G 1518 MDU 34½ 31½ 27.75
8 Boopathi Raja 1687 VNR 33 29 28.75
9 Vinothkumar T 1793 KKI 6 38½ 34½ 28.00
10 Gnanasabesan G 1518 TNLV U25 6 37 32½ 28.50
11 Thirthakanth M F 1525 Psna F25 6 36½ 33 27.00
12 Sangeetha P F 1771 Psna F25 6 36 32½ 27.00
13 Mathivanan S 1523 DGL U25 6 35½ 32 25.00
14 Sivasubramanian S 1571 DGL 6 35½ 31½ 27.50
15 Ravi Shankar A 1931 MDU 6 33½ 29½ 26.50
16 Nivekithan S 1382 TNLV U25 6 30½ 27½ 22.50
17 Dharmaraj P 1860 TUT 38½ 34½ 25.75
18 Prathish A 1953 MDU U25 37½ 33½ 25.25
19 Alaguraja M A 1857 MDU 36½ 32 25.75
20 Gokul S 1482 VNR U25 36 33 22.75

 

Under-10 Boys
Rank Name   Rtg Club Type Pts BH. BH. SB
1 Arul Anandh S P K 0 CBE 7 39½ 36 34.00
2 JagendranKamak N 1125 VNR 7 37½ 33½ 34.25
3 SarveshHinduja S A 1085 SLM 38 34 31.50
4 Yuthishtra Bose M N 1042 KKI 35½ 31½ 30.25
5 Surya S S 0 VNR 6 36 32½ 28.00
6 Kavineash S 0 TUT 6 35 31 28.00
7 Dhananjeyan M 0 VNR 41½ 36½ 30.50
8 Steve Rohan 0 KKI U07 36 32 25.50
9 Venkat Praveen S B 1088 TVM 36 31½ 25.25
10 Nitish Mani S 0 DGL 35 31½ 22.75

 

Under-10 Girls
Rank Name   Rtg Club Type Pts BH. BH. SB
1 Riya Shannon F 1109 KKI 6 42 37 31.50
2 Nanthini M F 0 TUT 6 35 31½ 26.00
3 Rithika S F 0 VNR 6 32½ 30 23.50
4 HarshaYoganathan F 0 TRY 5 37 33 20.50
5 Atchaya A F 0 MDU 5 34½ 30½ 20.50

 

Under-13 Boys
Rank Name   IRtg Club Pts BH. BH. SB
1 Jayakumar M 1142 MDU 6 26½ 23½ 23.00
2 Sanjeev M 1222 KKI 6 25 22 24.00
3 Sajan J 1084 VNR 30½ 26 27.00
4 Barath K N 1127 KKI 28½ 25½ 22.25
5 Manoj Guru R 1442 SVG 23 20½ 18.50
6 AnanthNikhilesh J 0 MDU 5 29 25 22.50
7 Divin S V 1110 KKI 5 29 25 20.50
8 Bhuvanesh G 0 DGL 5 27½ 24 20.75
9 Timosh R R 1050 MDU 5 27½ 24 19.25
10 Kishore Kumar T 1056 MDU 5 26½ 23½ 19.75

 

Under-13 Girls
Rank Name   IRtg Club Pts BH. BH. SB
1 Srimathi S F 1066 VNR 4 27 23½ 12.50
2 Aisvarya Lakshmi G F 0 SLM 4 24 22 10.75
3 Sivasri S F 0 MDU 4 22½ 19½ 12.00
4 Suba Shree M F 0 SVG 4 21 18½ 12.25
5 Noorjahan S F 0 THE 4 21 18½ 10.00

 

 

Under-15 Boys
Rank Name   IRtg Club Pts BH. BH. SB
1 Sivanandha V 1049 VNR 6 19 16 21.50
2 Siva Ganesh J 1178 SVG 5 20½ 17 17.50
3 GenishPrakash 1695 KKI 5 20 18 16.00
4 Sathyanarayanan S 0 MDU 5 20 17 16.00
5 Rishi R 1351 MDU 4 20½ 17½ 12.00
6 Emmanuel Austin B 0 KKI 4 19 16 13.00
7 NijosonBosco J 0 MDU 4 18½ 16 12.00
8 Karan R 0 KRR 4 18½ 16 11.00
9 Samuvel S 0 MDU 4 17 15 9.50
10 GokulaKannan M 0 THE 3 19 16 8.50

 

Under-15 Girls

Rank Name   IRtg Club Pts BH. BH. SB
1 Hafisha Begum S F 0 MDU 4 19½ 16½ 14.00
2 Subalakshmi C F 0 MDU 4 16½ 14 10.00
3 Anncadchy C M F 0 KKI 3 20 18 6.50
4 PavithraMurugesan F 0 SLM 3 19 16½ 6.50
5 Harshitha S R F 0 MDU 15 13 5.00

 

Attachment